قالیشویی مکانیزه چیست؟

قالیشویی مکانیزه چیست؟

 

 قالیشویی در گذشته با دست انجام میشد که کاری وقت گیر و انرژی‌بر بود و برای انجام آن نیاز به تعداد زیادی کارگر بود. ضمن اینکه انجام کار به نحو احسن و رسیدن به بالاترین کیفیت، کار مشکلی بود. بنابراین پیشرفت علم و تکنولوژی وارد این عرصه نیز شد و امروزه قالیشویی مکانیزه به عنوان بهترین روش شستن انواع فرش شناخته می‌شود.

در روش سنتی شستن قالی، نسبت به روش استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک چند برابر بیشتر آب و شوینده مصرف می‌شود. همچنین تعداد کمتری قالی در یک روز قابل شستن می‌باشد. استفاده بیشتر از آب و کارگران بیشتر برای شستشو روی قیمت تمام شده هزینه شستشو اثر می‌گذارد. بنابراین همه این مشکلات سبب شد دستگاه‌های اتوماتیک شستشوی فرش جایگزین روش سنتی بشوند.

قالیشویی مکانیزه که به عنوان قالیشویی اتوماتیک نیز شناخته می‌شود یعنی شستن فرش‌ها با دستگاه‌هایی که نیاز کمی به دخالت انسان داشته و کار شستن را با سرعت و کیفیت بالایی انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها با برق کار می‌کنند، بسیار بزرگ و جای گیر بوده و بسیار گرانقیمت نیز هستند، بنابراین برای بهره‌مند شدن از آنها باید به قالیشویی مکانیزه معتبر مراجعه کرد.

در ادامه بررسی می‌کنیم که قالیشویی مکانیزه دقیقا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

قالیشویی مکانیزه چیست؟

قالیشویی مکانیزه از دستگاه‌هایی تشکیل شده است که قادرند صدها متر مربع از انواع فرش را بدون دخالت انسان بشویند. سپس این فرش‌ها آبگیری شده و در قسمت دیگری باز هم به کمک دستگاه‌های دیگر خشک می‌شوند.

دستگاه‌های اتوماتیک شستشو، از یک مکانیزم الکترومکانیکی استفاده می‌کنند به این طریق که تعدادی فرچه روی فرش چرخیده و به درون آن به خوبی نفوذ کرده و عمل شستشو انجام می‌شود. در برخی دستگاه‌ها، فرچه‌ها روی فرش حرکت کرده و محیط آن را کاملا پوشش می‌دهند و در برخی دیگر، فرش در زیر فرچه‌ها حرکت میکند.

اما ببینیم قالیشویی اتوماتیک یا مکانیزه چه مزیت‌هایی نسبت به روش شستشوی سنتی دارد؟

 1. مدیریت مصرف شوینده و استفاده به اندازه و بهینه از آن
 2. افزایش سرعت شستن فرش و صرفه جویی در وقت
 3. مدیریت مصرف آب و استفاده بهینه از آن
 4. سرعت شستشوی قابل تنظیم و دارای پنل تنظیمات برای بخش‌های مختلف شستشو
 5. پاکیزگی و تمیزی صددرصدی
 6. تنظیم ارتفاع فرچه شستشو روی فرش به طور هوشمند و آسیب نرسیدن به فرش
 7. کیفیت کار تضمین شده و همیشگی

دستگاه‌های شستشوی فرش انواع مختلفی دارند و مهم است که قالیشویی مدنظر شما از دستگاه‌های بروز و باکیفیت استفاده کند. تا نتیجه کار مطلوب باشد.

امروزه فرش‌های گرانقیمت و زیبایی بافته می‌شوند و فرش یک کالای گران و لوکس محسوب می‌شود. به همین خاطر در شستن آن باید بسیار احتیاط کرد تا آسیبی به فرش وارد نشود. از این رو استفاده از دستگاه‌های مدرن و باکیفیت برای شستن فرش اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

در ادامه انواع مختلف این دستگاه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

 

انواع دستگاه‌های قالیشویی:

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از این دستگاه‌ها توسط کشورهای مختلف ساخته شده است. از رایج‌ترین دستگاه‌های قالیشویی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. دستگاه قالیشویی ریلی که به تمام اتوماتیک نیز معروف است. عملکرد و کیفیت بسیار خوبی داشته و کار شستن انواع فرش را به خوبی انجام میدهد. این دستگاه‌ها دارای مدل‌های قدیمی و جدید بوده و قادرند به طور همزمان تعدادی فرش را بشویند.
 2. پولیشر دو فرچه‌ای و دستگاه‌های دستی؛ که بیشتر برای فرش‌های حساس، گران و دستباف استفاده می‌شوند. سرعت کار با این دستگاه‌ها کمتر از انواع دیگر است.
 3. دستگاه ثابت یا رومیزی، در این مدل، دستگاه ثابت است و فرش در زیر آن حرکت میکند. فضای کمتری را اشغال کرده و صدای کمتری هم دارد. همچنین سرعت خوبی در شستن فرش دارد.
 4. دستگاه قالیشویی دیسکی که برس‌ها به صورت دیسکی و دورانی روی فرش حرکت می‌کنند. این نوع دستگاه عمق بیشتری از فرش را مورد شستشو قرار می‌دهد و از عهده پاک کردن لکه‌ها به خوبی برمی‌آید.
 5. موکت شوی صنعتی که برای شستن انواع موکت به کار می‌رود.

دستگاه‌های اتوماتیک به طور اتوماتیک از آب و شامپو استفاده کرده و کار شستن در آنها با فرچه‌ها انجام می‌شود. عمل آبگیری نیز در این دستگاه‌ها به خوبی انجام می‌شود. برخی از دستگاه‌ها فرش‌هایی به متراژ حتی ۱۰۰متر را نیز قادرند بشویند.

بسیاری از انواع فرش به خوبی با این دستگاه شسته شده و مانند روز اول تمیز و براق می‌شوند. اما یک نکته مهم در مورد کار با دستگاه‌های اتوماتیک شستشوی فرش این است باید برای هر نوع فرش از تنظیمات آن استفاده کرد و برای همان مدل فرش، عمل شستشو را بهینه کرد تا کار با کیفیت خوب انجام شود و فرش آسیبی نبیند.

اما ببینیم مراحل کار شستن فرش با دستگاه چگونه است.

مراحل شستشو در دستگاه:

به طور کلی روند شستن فرش توسط دستگاه‌های اتوماتیک معمولا به صورت مراحل زیر است:

 1. خیس کرن قالی
 2. جارو زنی
 3. برس زدن همراه با شامپو
 4. برس زنی تنها
 5. برس زنی با آب
 6. شستشو با آب بدون برس
 7. آبکشی

اما قبل از شستشو یک عمل مهم دیگر نیز در قالیشویی انجام می‌شود که گرد و غبار گیری از فرش نام دارد.

گردگیری فرش قبل از شستن

معمولا مردم زمانی فرش‌های خود را به دست قالیشویی میسپارند که بسیار کثیف و خاک گرفته باشند. به همین خاطر قالیشویی‌ها اکثر اوقات قبل از اینکه فرش‌های کثیف را بخواهند وارد دستگاه‌های شستشو کنند، اقدام به گردگیری آن می‌کنند تا گرد و خاک از فرش خارج شده و کار شستن بهینه‌تر و سریع‌تر انجام شود. این کار از گذشته تا به امروز انجام می‌شود.

برای این کار از دستگاه‌های مختلف گردگیری استفاده میشود که دو نوع ضربه‌ای و دورانی دارند.

گردگیر دورانی که در اکثر قالیشویی‌ها استفاده می‌شود، روی قسمت‌های مختلف فرش چرخیده و خاک را از آن خارج می‌کند. مزیت استفاده از این دستگاه‌ها این است که به فرش آسیب نمی‌رسانند و باعث پارگی فرش نمی‌شوند. در صورتی که در روش سنتی معمولا افراد با چوب به فرش ضربه زده و سعی می‌کردند گرد و خاک را از آن خارج کنند.

 

 

سیستم خشک کردن فرش

در امر شستشوی فرش تنها مساله مهم نحوه شستن نیست بلکه نحوه خشک کردن آن هم بسیار مهم است. اگر این کار به درستی صورت نگیرد، فرش زرد یا کثیف می‌شود و حتی ممکن است آسیب ببیند.

اگر آب برای مدت نسبتا طولانی در فرش بماند، فرش زرد می‌شود و بوی بدی هم به خود می‌گیرد. این مشکلی بوده است که مردم از قدیم در شستن فرش با آن روبرو بوده‌اند.

دستگاه‌های اتوماتیک در قالیشویی‌های مکانیزه آب فرش را به خوبی گرفته، سپس فرش به صورت لوله شده درون خشک کن قرار می‌گیرد. خشک کن جریان هوای گرم را با قدرت از درون فرش لوله شده عبور می‌دهد و تا ۹۹ درصد فرش را خشک میکند.

با استفاده از این دستگاه‌ها فرش به خوبی خشک می‌شود. گاهی هم فرش را در گرمخانه یا تونل حرارتی قرار می‌دهند تا گردش هوای گرم و خشک، رطوبت فرش را خارج کند.

اگر به دنبال قالیشویی اتوماتیک در تهران یا بهترین قالیشویی مکانیزه در تهران هستید در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی یک مجموعه معتبر و باتجربه بپردازیم.

 

قالیشویی تمام اتوماتیک در تهران

با اینکه گفتیم دستگاه‌های مکانیزه مزیت‌های زیادی نسبت به شستشوی دستی دارند ولی به این نکته هم باید اشاره کرد که در صورت قدیمی بودن یا خراب بودن دستگاه‌ها، ممکن است سبب مشکلاتی مانند: چروک شدن فرش، زرد شدن فرش و ایجاد پارگی در آنها بشوند. بنابراین باید به یک قالیشویی معتبر که از دستگاه‌های سالم و بروز استفاده می‌کند، مراجعه کرد.

تعویض به موقع فرچه دستگاه‌ها در شستشوی بهتر و کاهش مصرف آب و برق موثر است. همچنین باید پیوسته، کارکرد مناسب دستگاه، توسط افراد متخصص زیر نظر گرفته شود.

بهترین قالیشویی مکانیزه باید تمام امکانات و مواردی که گفته شد را دارا باشد. با استفاده از بهترین دستگاه‌ها و مواد شوینده درجه یک، همچنین با بهترین قیمت، شستن انواع فرش را انجام بدهد.

قالیشویی امیدان، یک قالیشویی مکانیزه در تهران است که کار شستشوی انواع فرش‌های دستباف، ماشینی، ابریشمی و همچنین شستشوی خوشخواب را انجام می‌دهد. فرش‌هایی که قابلیت شستشو با دستگاه را داشته باشند، توسط متخصصین این مجموعه با دستگاه شسته می‌شوند. تنظیمات مورد نیاز و مناسب هر نوع فرش در دستگاه‌ها اعمال می‌شود تا کار شستشو بدون هیچ مشکل و نقصی انجام بشود.

این شرکت با بیش از ۲۰ سال سابقه در این امر، کار شستشوی مبلمان را هم انجام می‌دهد.

مزیت استفاده از قالیشویی مکانیزه این است که شستشوی فرش را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت انجام می‌دهد و کیفیت کار همیشه یکسان و تضمینی است.

جمع بندی

قالیشویی‌هایی که دارای دستگاه‌های مکانیزه و اتوماتیک هستند در مدت زمان بسیار کمتر و با دقت و کیفیت بیشتر قادرند انواع فرش را شسته و با دستگاه‌های مخصوصی نیز فرش‌ها را خشک کنند.

این دستگاه‌ها دارای پنل تنظیمات بوده و روی هر فرش تنظیمات مناسب اعمال می‌شود تا فرش آسیبی نبیند و به خوبی شسته شود.

استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک شستشو موجب کاهش مصرف آب و انرژی شده و با تعداد کارگر کمتر عمل شستن فرش انجام می‌شود، در نتیجه هزینه تمام شده شستشو کمتر از روش سنتی است.

قالیشویی امیدان به عنوان یکی از بهترین قالیشویی مکانیزه در تهران با بهره گیری از دستگاه‌های بروز و مدرن، سفارشات شستشوی انواع فرش و موکت و همچنین انواع مبلمان منزل را انجام میدهد.