صنایع دستی چیست؟ هنر جادوی دستان هنرمندان در اشکال مختلف

صنایع دستی چیست؟ هنر جادوی دستان هنرمندان در اشکال مختلف

فیلم جعبه سازی

تمامی وسایل مختلف که دارای ظاهر تزئینی و کاربردهای مختلف  هستند و با کمک هنر دست افراد ساخته شده‌اند صنایع دستی نام دارند.

به علت اهمیت بالای تولید صنایع دستی، 10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در سراسر دنیا معرفی شده است، امروزه هنرهای دستی به شدت محبوب هستند و حتی صنایع دستی ایرانی در سراسر دنیا خواهان و طرفدار دارند.

 

#همین_حالا میتوانی اولین #آگهی_رایگان خود را در#آگهی_1 ثبت کنی 

 

 

 تاریخچه صنایع دستی از دیروز تا امروز!

تاریخ زمانی شروع تولید این وسایل جذاب چشم نواز در ایران، به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد ایرانیان از هزاران سال پیش عاشق هنر بودند و با خلق هنرهای دستی جذاب زیبا، خلاقیت و مهارت خودشان را به رخ تمامی جهان می‌کشاندند.

پس از طی شدن دوران هخامنشی، ساسانی، سلجوقی و سامانی، روند تولید صنایع دستی در ایران ادامه دار بود و شکل ظاهر این وسائل تزئینی دستخوش تغییرات شد اما هنوز پایه و روح هنرهای دستی قدیمی، در صنایع دستی جدید خودنمایی می‌کند و نشان از همان ابتکار و سلیقه دارد.

مس و خاتم، از جذاب ترین صنایع دستی ایرانی

 

با پرطرفدارترین صنایع دستی ایران آشنا شوید!

امروزه در ایران، صنایع دستی یکی از مهم‌ترین کانال‌های تجاری پرسود است که افراد زیادی در آن مشغول کار شبانه روزی هستند، در ادامه با انواع صنایع دستی ایرانی آشنا شوید.

 

1. صنایع دستی فلزی

تابلو چاپ فلز ون یکاد

این دسته از صنایع دستی به علت تولید شدن با فلزهایی همچون طلا، مس و نقره در ایران قیمت بیشتری دارند، از محبوب‌ترین صنایع دستی فلزی می‌توان به مدل‌های مختلف قلم زنی، زرگری  ریخته گری اشاره کرد، امروزه مدل‌های مختلف صنایع دستی فلزی در ایران محبوبیت بسیار بالایی دارند.

 

2. صنایع دستی سفالگری

سفالگری و ساخت کوزه، از صنایع دستی محبوب

صنایع دستی سفالگری، محصول ترکیب کار دستان هنرمندان با استفاده از سفال و خارک رس است، امروزه انواع صنایع دستی سفالگری درایران شهرت جهانی دارد، انواع صنایع کوزه، بشقاب، کاسه و… شامل صنایع دستی سفالگری است.

 

3. صنایع دستی آبگینه

صنایع دستی آبگینه، آثار تولید شده در قالب شیشه هستند که با داشتن تراش‌های زیبا و طراحی نقاشی فوق العاده ظاهر چشم نواز و جذابی دارند، انواع مختلف صنایع دستی آبگینه اصفهان و تبریز به علت داشتن ظرافت طراحی، برای استفاده دکوراسیون منزل، فوق العاده است.

 

4. صنایع دستی چوبی

ساخت صندلی چوبی و خلق یک هنز از صنایع چوبی

انواع ایجاد تراشه‌های هنرمندانه بر بدنه چوب‌ها توسط هنرمندان ایرانی، صنایع دستی چوبی فوق العاده را خلق کرده است، مشبک کاری، منبت کاری، خراطی و هنرهایی از این دسته شامل صنایع دستی چوبی هستند.

 

5. صنایع دستی سنگی

ساخت کاسه سنگی و سفالی

تولید انواع مختلف این مدل صنایع دستی از هزاران سال پیش در ایران رایج بوده است، ستون اصلی صنایع دستی سنگی، سنگ خالص است، زمان خلق آثار صنایع دستی بسیار طولانی است و ممکن است هنرمند روزهای زیادی را برای به ثمر نشستن اثر هنری خود، صرف کند.

 

6. صنایع دستی چاپ سنتی

صنایع دستی مربوط به چاپ، جایگزین مدل‌های چاپی دیجیتالی است که امروزه توسط افراد به کار گرفته می‌شود، مدل‌های مختلف صنایع دستی چاپ سنتی شامل چاپ روی کاغذ، پارچه و کاشی به کمک دست است، توجه کنید که هر گونه دخالت دستگاه‌های چاپ در روند تولید این محصولات نام آن را از زیر شاخه صنایع دستی چاپ سنتی خارج خواهد کرد.

 

7. صنایع دستی حصیربافی

ساخت سبد با حصیری محسولی از صنایع دستی ایران

از انواع مختلف هنر صنایع دستی حصیر بافی به عنوان بوریا بافی نیز یاد می‌شود، در این هنر جذاب از ساقه گیاهان مختلف برای به هم بافتن و تولید حصیر محکم و زیبا از نظر ظاهری استفاده می‌شود، امروزه صنایع دستی حصیر بافی در سراسر دنیا از شهرت بسیاربالایی برخوردار هستند.

 

8. صنایع دستی نمدمالی

آثار مختلف این هنر جذاب از به هم کوبیده شدن پشم گوسفندان و طراحی با کمک رنگ آمیزی تولید می‌شوند، از مدل‌های مختلف نمد مالی برای تولید فرش و قالیچه استفاده می‌شود. ساخت یک نمد باکیفیت خوب ساعت‌های طولانی زمان می‌برد و به جرئت می‌توان گفت که نمد مالی یکی از دشوارترین شاخه‌های صنایع دستی ایرانی است.

 

9. صنایع دستی پوستین سازی

صنایع دستی مرتبط با پوستین سازی از چرم گوسفند و گاو تولید می‌شود صنایع دستی مربوط به این شاخه شامل کیف، کفش و لباس است، اصولا صنایع دستی پوستین سازی قیمت بسیار بالایی در ایران دارند، انواع مختلف محصولات نمد دوزی تولید شده توسط هنرمندان شیراز، اصفهان و تبریز جزو با کیفت‌ترین مدل‌های این صنعت دستی بی‌نظیر است.

 

10. صنایع دستی چرم

صنایع دستی چرم سابقه دیرینه در ایران دارند، انواع مختلف صنایع چرم در تولید محصولات پوشاک مختلف، به کار گرفته می‌شوند، تولید یک محصول چرم با کمک دست شاید روزهای طولانی زمان یک هنرمند را به خود اختصاص دهد، این صنایع دستی در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

مدل‌های مختلف کیف، کفش، پالتو، شلوار، لباس و… با کمک چرم و هنر دست هنرمندان قابل تولید است، کفش‌های چرم تبریز جزو گران‌قیمت‌ترین و با ارزش‌ترین شاخه‌های صنایع دستی چرم ایرانی است که در سراسر جهان، مشهور هستند.

 

11. صنایع دستی نساجی

اصفهان، مهد هنر تولید صنایع دستی نساجی در ایران بوده است، انواع مختلف توربافی، شمد بافی،فرش تکه دوزی یا گلیم تکه دوزی، زربافی، شال بافی، موج بافی، ترمه بافی، زیر شاخه‌های صنایع دستی نساجی هستند، این طرح‌های هنری ظاهر فوق العاده زیبا و درخشانی دارند و برای سخت پسندان یک انتخاب فوق العاده محسوب می‌شوند.

 

12. صنایع دستی پوشاک سنتی

پوشاک سنتی

مدل‌های مختلف پوشاک سنتی رنگ و بوی تاریخ و مذهب هر استان را به همراه دارند، این دسته از لباس‌ها طراحی جذاب رنگارنگی دارند و با یک نگاه می‌توان فرهنگی که لباس سنتی از آن تولید شده است را شناسایی کرد، انواع لباس‌های سنتی هر استان بسته به تاریخ و نوع فرهنگ، متفاوت است.

 

13. صنایع دستی بافت

عروسک دست بافت

ساعت‌ها وقت هنرمندان به پای دارهای قالی، صنایع دستی بافت محشر فوق العاده را خلق می‌کند، ایران، پرچم‌دار تولید بهترین صنایع دستی در سراسر جهان است. چیغ بافی، بوریا بافی، بامبو بافی و مروار بافی از محبوب‌ترین صنایع دستی بافت ایرانی است.

 

پرفروش ترین صنایع دستی ایران که چشم شما را جادو می‌کنند!

برخی از صنایع دستی ایرانی با داشتن آوازه جهانی، امروزه در سطح بین الملل، خواهان و طرفدار دارند، در ادامه با بهترین صنایع دستی ایران که با تماشایشان، چشم‌هایتان مست زیبایی ظاهری آن‌ها می‌شود آشنا شوید

 

1. ظروف میناکاری

از محبوب ترین صنایع دستی ایرانی، مینا کاری

مصحولات میناکاری، آثار هنری زیبایی هستند که با نقش بستن طرح‌های چشم نواز به رنگ آبی به کمک لعاب بر روی انواع جنس ظروی همچون فلز، مفرغ و مس تولید می‌شوند، انواع مدل‌های بته جقه و طراحی‌های طبیعی جزو نقاشی‌های محبوب روی ظروف مینا کاری به شمار می‌روند.

 

2. خاتم کاری

جعبه خاتم کاری شده از پرفروش ترین صنایع دستی

انواع صنایع دستی در قالب چند ضلعی بین 6 الی 10 ضلع که با طرح‌های هنری نقاشی شده‌اند زیر شاخه هنر خاتم‌کاری قرار می‌گیرند، جنس آثار مختلف این هنر می‌توان از انواع استخوان، فلز و یا حتی چوب باشد.

 

3. پته دوزی

صنایع دستی این هنر جذاب، شامل نقش و نگارهای چشم نواز زیبا حاصل کار هنرمندان ایرانی بر روی پارچه‌های پشمی زخیم و عریض است، از انواع پته دوزی برای تزئین میزهای کوچک و بزرگ در خانه‌های ایرانی استفاده می‌شود.

 

4. فیروزه کوبی

ظروف فیروزه کوبی شده

هنر فیروزه کوبی شامل کوباندن قطعه‌های ظریف فیروزه روی سطوح مختلف از جمله فلز و سفال است، امروزه طراحی‌های ظروف فیروزه‌ کوبی با مدل‌های متنوع و جذاب، تولید می‌شوند.

 

5. قلم زنی

گلدان قلمزنی شده مسی از صنایع دستی پرفروش ایرانی

قلم زنی شامل طراحی‌هایی می‌شود که به وسیله حکاکی و کندن سطوح مختلف از جمله فلزات و چوب ایجاد می‌شود، هر نوع طراحی که با کمک قلم یا چکش، ایجاد می‌شوند زیر شاخه هنر جذاب قلم زنی است، امروزه آثار و ظروف قلم زنی تولید شده در ایران، به علت داشتن زیبایی فوق العاده خواهان جهانی دارند.

 

6. ملیله کاری

برای خلق یک ظرف یا ظروف ملیله کاری زیبا از مفتول‌های نازک فلزات مختلف همچون مس، طلا و نقره استفاده می‌شود و با به هم بافتن این مفتول‌ها ظروف مختلف با کاربردهای متنوع تولید می‌شوند، ساخت صنایع دستی ملیله کاری بسیار زمانبر است و همچنین قیمت بسیار گرانی نیز دارند.

 

7. گلیم بافی

گلیم بافی یک نوع هنر دستی است که به خلق انواع فرشینه نرم و محکم، منجر می‌شود اصولا تاروپود گلیم‌ها از پشم انواع حیوانات همچون بز و گوسفند به دست می‌آید زنان روستایی و ساکنان عشایر، مهم‌ترین بنیانگذاران هنر گلیم بافی در ایران هستند، امروزه انواع فرش‌های گلیم در خانه‌های لوکس و مدرن به عنوان یک سازه هنری زیبا پهن می‌شوند.

 

 

درخشان‌ترین شهرها در زمینه تولید صنایع دستی کدام‌اند؟

تمامی شهرهای ایران از گذشته تا به امروز خالق صنایع دستی جذابی بوده‌اند که تنها با نگاه کردن به آن‌ها می‌توانید روحتان را جلا بخشید اما در این میان آثار صنایع دستی اصفهان، تبریزی و تهران، از شهر و محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند.

 

صنایع دستی اصفهان

هنرهای دستی خلق شده در این شهر، بیشتر شامل میناکاری، قلمدان سازی، مسگری، مینیاتور، زمردگری، گره چینی و صنایع دستی از این دست می‌باشد، امروزه صنایع دستی اصفهان در قاره‌های اروپا و آفریقا نیز خریداران بسیار زیادی  دارند.

 

صنایع دستی تبریز

سفال‌گری، سوزن دوزی، قالی‌بافی و قلم‌زنی روی مس، شامل محبوب‌ترین صنایع دستی تبریز هستند، هنرمندان تبریزی از هزاران سال پیش این آثار را تولید می‌کردند و با گذشت زمان روز به روز روح هنری و ظرافت این محصولات، افزایش یافته است.

 

صنایع دستی تهران

احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید حتی پایتخت ایران نیز یکی از مهم‌ترین مراکز تولید صنایع دستی ایرانی است، از جمله آثار ملیله کاری، خاتم کاری، مینیاتور، قلم زنی و پته دوزی تولید شده در تهران از زیبایی و ظرافت فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

 

با خرید صنایع دستی ایرانی، عشق و هنر را به خانه‌تان دعوت کنید!

اگر خواهان هدیه دادن یک روح تازه به گوشه و کنار منزل‌تان هستید پیشنهاد می‌کنیم یکی از قطعات صنایع دستی زیبای ایرانی را خریداری کنید و جلایی تازه به منزل‌تان هدیه دهید.

صنایع دستی تولید شده در میهن عزیزمان سابقه چندین هزار ساله دارند و هنوز رنگ و بوی همان سنت‌ها و عشق در تولید این آثار در تک تک صنایع دستی، به چشم می‌خورد.

 

ویژگی‌های صنایع دستی ایرانی

هفت سین مس و پرداز از صنایع دستی محبوب

در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های آثار صنایع دستی ایران که موجب محبوب‌شدن این محصولات در سراسر جهان شده است، آشنا شوید.

 

1. تنوع محصولات

تنوع آثار صنایع دستی در ایران به شدت زیاد است با نگاهی به لیست هنرهای دستی ایرانی می‌توانید به تنوع فوق العاده این آثار از ظاهر تا جنس و کاربرد آن‌ها پی ببرید، هر شغل و سبک زندگی که داشته باشید بی‌شک در گوشه‌ای از روزمرگی‌هایتان به یکی از مدل‌های صنایع دستی متنوع و جذاب ایرانی نیاز پیدا خواهید کرد.

 

2. داشتن رنگ و بوی مذهبی

آثار تولید شده در هرناحیه به علت خلق شدن توسط افراد بومی، گاهی اوقات نقش و نگارهایی دارند که می‌توان به اعتقادات مذهبی و باورهای کهن عمیق در محل خلق صنایع دستی پی برد، این ویژگی در صنایع دستی تولید شده مناطق روستایی و عشایری ایران بیشتر به چشم می‌خورد.

 

3. پیام آور فرهنگ هر ناحیه

پدید آورندگان صنایع دستی اصولا با داشتن تمامی امکانات موجود در ناحیه زندگی خود، اقدام به تولید این آثار می‌کنند و به همین دلیل به راحتی می‌توان با نگاهی به هر یک از صنایع دستی به سبک زندگی و روش گذران اوقات خالق هر یک از انواع صنایع دستی پی برد.

 

منبع : نیکان تجارت هاشمی